tr -d "\015" < plik(in) > plik(out) Jest to niezwykle pomocny sposób na pozbycie się w świeżo ściągniętym kodzie źródłowym C/C++, html, lub innym natarczywych…
Parametr HostnameLookups z opcją On powoduje tłumaczenie IP na nazwy domenowe. Jeżeli zależy nam na szybkości, parametr musi być wyłączony, w przeciwnym wypadku będzie wymuszał…
ProFtpd na moim serwerze charakteryzował się drobnymi opóźnieniami przy logowaniu. Prostym sposobem na zredukowanie tego efektu jest dodanie do pliku konfiguracyjnego /etc/proftpd.conf następujących opcji:UseReverseDNS off,…
Standardowo po instalacji linuxa mamy do dyspozycji 6 konsol. Taka ilość wydaje się być wystarczająca, szczególnie na początku przygody z linuxem, jednak czemu nie mieć…
Dużym ułatwieniem w monitorowaniu pracy systemu jest oddelegowanie logów na jedną z nieużywanych konsol. W tym celu edytujemy plik /etc/syslog.conf i na samym końcu tego…
Złym nawykiem jest siedzenie na koncie root-a, przeważnie korzystamy z konta zwykłego użytkownika, przełączając sie na konto administratora dopiero kiedy jest to konieczne. Wówczas mamy…
Czasami mamy potrzebę monitorowania na bieżąco plików tekstowych, szczególnie logów systemowych. Bardzo nużące jest ciągłe otwieranie i zamykanie jednego pliku, z pomocą przychodzi nam polecenie…
Protokół ssh oferuje kilka metod uwierzytelniania użytkowników. Poza najbardziej popularnym: login i hasło mamy możliwość skorzystania z certyfikatów, które są parą kluczy (prywatną i publiczną).…
ssh -C user@host Wyżej wymienionym poleceniem, podczas logowania się wymuszamy kompresje danych, dzięki czemu przyśpieszymy troche połącznie z inną maszyną. Szczególnie przydatne jeśli my albo…
rm ~/.bash_history && touch ~/.bash_history && chmod 000 ~/.bash_history Jest to jeden ze sposobów na zablokowanie rejestrowania naszych poczynań, kasując całą naszą dotychczasową historię.
Zegar systemu Linux może być zsynchronizowany z wzorcem czasowym zamieszczanym na serwerach ntp. Synchronizacja może się odbywać w czasie rzeczywistym, bądź jednorazowo. Do wykonania tej…
Jeśli podczas pisania stron, programów korzystamy z edytora nano warto aktywować kolorowanie składni. W tym celu musimy utworzyć w swoim katalogu plik konfiguracyjny .nanorc. Przykład…
Często nasz provider internetowy przyznaje nam IP po MAC adresach kart sieciowych. Kupiłeś sobie drugą sieciówkę, podpiąłeś do komputera, odpalasz... i nie mamy netu. Bardzo…
W dużych sieciach trudno jest wymóc na użytkownikach obowiązek korzystania z serwera proxy. Wielu po reinstalacji systemu zapomina o ponownej konfiguracji przeglądarki. Rozwiązaniem tej kwestii…
Kiedy korzystamy z Internetu poza domem np. kafejkach, hot-spotach nie mając pewności czy nasze dane są wysyłane zaszyfrowane czy jako "plaintext". Z pomocą przychodzi nam…
ldd scieżka_programu | grep "not found" Poleceniem ldd możemy sprawdzić jakich bibliotek używa program. Łącząc polecenia ldd i grep szybko możemy znaleźć brakujące biblioteki.
Systemy uniksowe posiadają plik /etc/motd (message of the day) ,który zawiera informacje przekazywane do użytkowników podczas logowania. Możemy dowolnie modyfikować ten plik, jednak po restarcie…
split -b 700m plik_do_podziału Po opcji -b podajemy liczbę w bajtach. Jeśli chcemy użyć większej jednostki, po liczbie dopisujemy odpowiednio: b - dla 512 bajtów,…
apropos słowo_klucz W najprostszy polecenie to pokazuje komendy odpowiadające danemu wyrazowi(słowo_klucz). Słowo to jest powiązane z działaniem komendy.
Do diagnozy wolnej/zajętej przestrzeni na dysku mamy dostępne polecenia: Polecenie df wyświetla strukturę partycji i ich wykorzystanie(zajmowane miejsce) w systemie. Wybrane opcje -h - wyświetlenie…
Możemy je usunąć definitywnie:cd /var/log/packages i wydając polecenie removepkg bsd-games-2.13-i486-8 lub zmienić atrybut wykonywalności z plików /etc/profile.d/bsd-games-login-fortune.sh i /etc/profile.d/bsd-games-login-fortune.csh poleceniem chmod -x plik.
W większości przypadków domyślnym edytorem w systemach Linux/Unix jest vi. Często różne aplikacje wykorzystują vi jako swój bazowy edytor opcji ponieważ jest on ustawiony w…
Można naprawiać uszkodzony system plików wykorzystując program fsck. Potrafi on sprawdzać poprawność położenia plików na dysku a także naprawiać ewentualne błędy. Problem polega na tym,…
Na wielu forach możemy spotkać się z pytaniami w stylu: "Jak ustawić polskie znaki w bazie MySQL? gdy wpisuję polskie znaki to pojawiają się krzaczki???.…
Dla wielu użytkowników komputerów język obcy jest nadal barierą nie do przeskoczenia. Spotkałem się z opiniami: "może i bym spróbował tego Linuxa ale on jest…
Jeśli ktoś nie jest zagorzałym fanem grzebania w plikach konfiguracyjnych z pomocą przychodzi program o nazwie os-prober. Aplikacja os-prober przeszukuje wszystkie dyski w celu znalezienia…
Poniżej przedstawię jak uruchomić obraz ISO znajdujący się na dysku z poziomu GRUB-a. Może to być zarówno LiveCD lub inne programy np. Acronis True Image.…
kPolecenie watch cyklicznie wywołuje interesujący nas proces. Wynik tego procesu wyświetla na pełnym ekranie standardowo co 2 sekundy dzięki temu odnosimy wrażenie uruchomionej aplikacji przez…
Kod odpowiedzi HTTP to nic innego jak informacja wysłana przez serwer do klienta (z reguły do przeglądarki), informująca o sposobie realizacji zapytania klienta. Schemat modelu…
W czasie kompilacji serwera www NGINX możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: ./configure: error: the…
W czasie kompilacji serwera www NGINX możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: ./configure: error: SSL…
Jak w tytule - zdarzają się. Jednym z popularniejszech jest wykrycie: Xzibit Rootkit, jeżeli mamy zainstalowany pakiet hdparm . Z moich doświadczeń wynika, że na…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: xml2-config not found.…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: Cannot find MySQL…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: Please reinstall the…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: png.h not found.…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: utf8_mime2text() has new…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: mcrypt.h not found.…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: jpeglib.h not found.…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: freetype.h not found.…
W czasie kompilacji PHP możemy napotkać się na kilka błędów, głównie wynikających z braku bibliotek developerskich, oto jeden z nich: configure: error: Please reinstall the…
Jeśli zapomnieliśmy hasła użytkownika root lub innego użytkownika bazy danych to jest bardzo prosty sposób na zresetowanie go. Wszystkie polecenia wykonujemy z konta root systemu…
Po aktualizacji PHP do wersji 5.3 możemy oczekiwać następującego ostrzeżenienia: PHP message: PHP Warning: strftime(): It is not safe to rely on the system's timezone…
Zdejmowanie banów możemy zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy to po prostu restart procesu fail2ban, wtedy wszystkie blokady zostaną usunięte. Od wersji 0.8.6 po zrestartowaniu programu…
Fail2Ban już świeżo po instalacji gotowy jest do współpracy z wieloma najpopularniejszymi usługami sieciowymi (m.in. ssh, ftp, smtp, http(s), pop3, imap). Nie można jednak z…